Hopp til hovedinnholdet

Han blir kalt Nordens mest populære forfatter

Han har solgt over 300 000 bøker i Norge, største delen av disse har solgt bare siden i fjor, da han også ble årets mestselgende forfatter. Det er ingen tvil om at Pascal Engman er den nye krimkongen.
Publisert16. apr. 2025
TekstSandra Ågotnes Lærum
Pascal Engman som signerer boka Ingen

- Pascal Egman har virkelig tatt Norge med storm. I 2024 opplevde han en enorm suksess i Norge, og var den forfatteren hos oss som solgte flest bøker. Det er ganske imponerende, og det ser ut til at populariteten bare fortsetter å øke, kan kategorisjef for skjønnlitteratur Linda Eriksen fortelle.

For det er ingen tvil om at det var Engman-feber i Norge i fjor, og den ser ikke ut til å avta med det første. Nå blir han omtalt som den nye krimkongen av anmelderne, og det er lett å forstå hvorfor, mener Linda.

- Jo Nesbø er en stor inspirasjon for ham, spesielt når det gjelder å skape komplekse mysterier og spennende plott. Bøkene hans tar ofte for seg aktuelle og relevante temaer som gjengkriminalitet og samfunnets mørke sider.

Få med deg siste bok i serien om Vanessa Frank

I Ingen blir en næringslivstopp skutt og drept på en eksklusiv privatfest. Samtidig blir et gjengmedlem drept i en annen del av byen. Volden eskalerer og Vanessa Frank blir satt på saken. Sammen med kollegaene på avdelingen for grov kriminalitet opplever hun et Sverige der ungdommer utnyttes som barnesoldater. I denne nye virkeligheten er det ikke nok å finne den som har holdt våpenet for å løse forbrytelsen.

Ingen av Pascal Engman

Ingen

Av Pascal Engman

Terningkast 6

"Den svenske journalisten og krimforfatteren Pascal Engman har skrevet en drivende god krimroman som i tillegg er svært lærerik."

– Tor Hammerø, Nettavisen

Pascal roses for sin evne til å kombinere spenning med samfunnskritikk, noe som gjør bøkene hans både underholdende og tankevekkende.

- Også i år er det hans forfatterskap som selger definitivt mest i ARK, avslører Linda.

Ble inspirert av vår egen krimkonge, Jo Nesbø

Under krimfestivalen i Oslo i år kunne Pascal Engman fortelle at han selvsagt har lest bøker fra vår egen Jo Nesbø, og at han faktisk har latt seg inspirere av den norske krimkongen.

- Etter jeg leste Nesbø lot jeg meg inspirere av måten han skriver på, og startet også å følge gjerningsmannen eller -kvinnen sitt perspektiv i mine bøker.

Karakterene og reisen de gjør gjennom fortellingen er alt for meg.

Til tross for at hans bøker er fylt med mye action og dramatiske hendelser er Engman selv mest opptatt av karakterene og deres utvikling gjennom historien.

- Karakterene og reisen de gjør gjennom fortellingen er alt for meg. Krimsjangeren er god på å skildre mennesker og deres forandring, og det er derfor jeg skriver krim.

Engman har blitt en anmelder-favoritt, og får ofte skryt for å skrive virkelighetsnært og aktuelt. Det har han også gjort i sin nyeste bok Ingen, hvor barnesoldater, flyktninger, gjengkriminalitet og menneskehandel er noe av det som møter leseren. Særlig en historie fra virkeligheten påvirket forfatteren til å ville skrive om flyktninger.

- En politikvinne som har hjulpet meg mye med Vanessa Frank bøkene fortalte meg om en kollega av henne som hadde opplevd noe på ferie. En tidlig morgen gikk hun en tur på stranden. Det var helt stille rundt henne, bortsett fra noen gatehunder som stod og grov i sanden og spiste på noe som lå litt lenger fremme. Da hun gikk nærmere oppdaget hun at det var et spedbarn, et menneskebarn. Dette bildet gjorde noe med meg. Det var så tydelig, og så forferdelig.

Samtidig var han klar over at en frykt hos det svenske politiet er at gjenger skal begynne å ta inn unge gutter utenfra, og få dem til å begå lovbrudd.

- Det handler om dette. De svenske barnesoldatene, og noe som jeg kanskje tror kan bli vanlig i fremtiden. At man henter unge gutter fra utsiden, som ikke har noe historikk hos det svenske politiet, og får dem til å begå skytingene. På det viset blir det mye vanskeligere å spore.

Pascal Engman sitter bak bokstabler med boka Ingen, og ser ned i en bok som han signerer
Pascal Engman måtte signere mange bøker da han besøkte krimfestivalen i Oslo i mars.

Ble endret som forfatter etter han ble pappa

I en historie som handler om barnesoldater er det også naturlig å skrive om relasjonen mellom barn og foreldre. Pascal mener selv at det å bli pappa har endret han som forfatter.

- Det har virkelig forandret meg. Jeg forsøkte tidligere å skildre relasjonen mellom foreldre og barn, men jeg hadde nok ikke riktig verktøy for å få det til. Jeg tror man kan skildre det på et mye mer realistisk vis, og med mer innlevelse når man selv har fått barn.

Men utviklingen er mørk, og forfatteren legger ikke skjul på at det å bli pappa har ført til at han tenker mye mer på barna i de kriminelle miljøene.

- For et par år siden fikk jeg spørsmål om hvor fort ting går i Sverige. I Kokain for eksempel skrev jeg om 20-25 åringer, hadde jeg skrevet den boka i dag hadde jeg skrevet om 14-15 åringer. Det er barn vi snakker om.

- Det er kjedelig å lese om lykkelige mennesker

I syv bøker har leserne fått følge Vanessa Frank nå. Og i syv bøker har Vanessa hatt et litt trøblete liv, særlig når det kommer til kjærligheten. På spørsmål om hvorfor krimheltene aldri finner seg en skikkelig partner smiler forfatteren lurt.

- Det er jo kjedelig å lese om mennesker som alltid er lykkelige, er det ikke? Karakterene må jo streve etter noe, etter lykken og kjærligheten og sånne ting, avslutter han.